‘Türkiye Kasırgası’ Geliyor: İşi Olmayan Sokağa Çıkması Uyarısı

Başta İstanbul olmak üzere Marmara Bölgesi’ni zor bir hafta sonu bekliyor. Bu sabah saatlerinde başlayan yağmurun, pazar akşamına kadar aralıksız yağacağı bildirilirken, pazar sabahı rüzgarın hızının saatte 125 kilometreyi bulacağı tahmin ediliyor.

Türkiye, bu hafta sonu itibariyle resmen kış aylarına giriş yapmış olacak. Sıcaklık hızla düşecek, Karadeniz’de karayel olarak esen rüzgar fırtınaya sebep olacak.

AFAD ve AKOM yayınladığı bildirilerle vatandaşları uyarırken, Türk Hava Yolları da seferlerini iptal etmek zorunda kalmıştı.

Marmara Bölgesi’nde bu sabah saatlerinde başlayan yağmur, öğle saatlerinde en yüksek seviyesine çıkacak. İstanbul’da metrekareye 40 kilo yağış düşmesi bekleniyor.

Uzmanlar, yağışların ciddi sel yapma riski olduğu konusunda uyarıyor. Cumartesi ise rüzgarın hızı 50 kilometreyi bulacak.

Pazar günü ise yağmur yağışı azalacak ancak rüzgarın hızı artacak.

5 kategoriye ayrılan kasırgalarda en düşük kategoride rüzgarın hızı saatte 119 ile 153 kilometre arasında olarak kabul ediliyor.

Karadeniz’de oluşan ve pazar sabahı İstanbul’a çıkarma yapması beklenen siklonun, saatteki hızının 125 kilometreyi bulabileceği tahmin ediliyor.

Eğer bu değer gerçekleşirse, İstanbul için rekor değerlerle ulaşılmış olacak.

Uzmanlar, özellikle köprü geçişlerinde sıkıntı yaşanabileceği ve işi olmayan vatandaşların evlerinde kalması gerektiğini belirtiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x