Cumhurbaşkanı Erdoğan İndirim Yapın Demişti, Tarım Kredi’de Etiketlere Zam Yağdı

Ticaret Bakanı Ömer Bolat gıda perakendecilerine indirim çağrısı yapmış ve “Cumhuriyetimizin 100. yılında büyük bir indirim kampanyasını bütün marketlerden bekliyoruz” demişti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, kabine toplantısının ardından yaptığı açıklamada da Bolat’ın çağrısını tekrarlayarak, “Zincir marketlerimiz başta olmak üzere tüm esnafımızı, işletmelerimizi yapacakları indirimlerle enflasyonla ve hayat pahalılığıyla mücadelemize destek vermeye davet ediyorum” İfadelerini kullanmıştı.

Yüzde 50’ye varan indirimler açıklayıp 50-90 kuruşluk fiyat düşüşleri yapan Tarım Kredi Kooperatifi yeniden etiketleri değiştirdi. Ürünlere yüzde 14’e varan zamlar yapıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Cumhuriyetin 100’üncü yılı nedeniyle zincir marketlerden enflasyonla mücadeleye destek için indirim talebi gerçekleşemedi. İndirim yapıldığı açıklanan ürünlere ise kısa sürede yeniden zam geldi. Erdoğan’ın indirim çağrısından bir hafta sonra Tarım Kredi Kooperatifleri’nde etiketlerin değiştiği ancak bu değişimin indirim değil, zam için yapıldığı anlaşıldı.

Cumhuriyet’te yer alan habere göre, Erdoğan’ın çağrısından önce 309 TL’ye satılan 2 litrelik zeytinyağı, hiç indirime girmedi ve aradan geçen bir haftada fiyatı yüzde 14 zamlanarak 350 TL oldu. Aynı dönemlerde 114 TL’ye satılan 525 gram peynir 127.50 TL’ye satılıyor.

39.50 TL’ye satılan fasulye de indirime girmemişti. Ancak aynı markette 44.90 TL’ye satılıyor. İndirim çağrısından önce 69.90 TL’ye satılan buğday unu da, hiç indirim görmeden zamlanarak 73.90 TL’ye satılıyor.

15 TL’ye satılırken indirim çağrısıyla birlikte fiyatı 14.50 TL’ye düşen makarna, yeniden 15 TL oldu. 20.90 TL’ye satılırken çağrıyla birlikte 20.40 TL’ye düşürülen 1 litre süt, ambalaj değişikliği geçirerek bugün 23.50 TL’ye çıktı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x